30 Ocak 2021 tarihinde güncellendi.

Yükseköğretim programına dahil edilecek öğrencilerin seçilmeleri ve tercihlerine göre yerleştirilmelerini belirleyen YGS ve LYS ile yükseköğretime öğrenci seçme ve yerleştirme işlemleri ÖSYM (Ölçme Seçme ve Yerleştirme Merkezi) tarafından yapılır.

4702 sayılı Kanun gereğince mesleki ve teknik ortaöğretim kurumlarından mezun olacak kişilerin istedikleri takdirde bitirdikleri programın devamı niteliğinde veya buna en yakın programların uygulandığı mesleki yüksekokulları ile açık öğretim ön lisans programlarına sınavsız olarak yerleştirilmeleri ÖSYM tarafından yapılır.

Öğrenci Seçme ve Yerleştirme Merkezi, yükseköğretim kurumlarının isteği üzerine kurumlar için anket, doçentlik sınavları ve her düzeyde sınav ile değerlendirme yapabilmektedir. Öğrenci kayıt işlemlerini ve Yükseköğretim kurulunca verilecek diğer işler de yapılır. Öğrenci Seçme ve Yerleştirme Merkezi 1974 yılında kurulmuştur.

YGS, LYS, KPSS, DGS, YDS, TUS, ALS, E-KPSS gibi pek çok farklı kamu kuruluşunda çalışmak üzere memur adaylarına ve üniversite adaylarına sınavlar düzenleyen ÖSYM, puan durumlarına göre adayların Türkiye genelinde yerleştirilmelerine çalışır.

ÖSYM Müşteri Hizmetleri İletişim

Öğrenci Seçme ve Yerleştirme Merkezi’nin 444’lü bir çağrı merkezi numarası bulunmaktadır. Bu numarayı aradığınız zaman başvurular ve tercihler hakkında bilgi edinebilirsiniz. Sorun, şikayet ve önerilinizi de yetkililere iletebilirsiniz.

Çağrı merkezi üzerinden sınav sonucu itirazı, tercih sonucu itirazı, süresi dolmuş başvuru hakkında itirazlar ve diğer sınavlar ile ilgili itirazlarını gerçekleştiremezsiniz. Bunun için ÖSYM’ye dilekçe yazarak göndermeniz gerekmektedir.

ÖSYM Çağrı Merkezi Numarası

ÖSYM çağrı merkezi numarası 444 67 96’dır. 444 67 96 numarası tuşladıktan sonra yetkili kişiler ile görüşebilirsiniz. Operatörlere doğrudan bağlanabilmek için ilgili çağrı merkezi numarasını tuşladıktan sonra 9 tuşuna basmanız yeterlidir. 9’u tuşladıktan sonra ÖSYM çağrı merkezindeki yetkililere bağlanmış olursunuz. ÖSYM çağrı merkezi direk bağlanma numarası o günün yoğunluğuna göre hızlı bir şekilde çağrılarınıza yanıt verecektir.

ÖSYM gibi öğrenci potansiyeli yüksek olan devlet kurumunun öğrenci hizmetlerine bağlanabilmek için bir süre beklemeniz gerektiğini asla unutmamalısınız. Öğrenci temsilcileri hatlardaki arama yoğunluğuna göre size dönüş yapacaktır. Şikayet ve sorunlarınız ile ilgili de yakından ilgilenecektir.

ÖSYM, öğrencilerin en fazla karşılaştıkları problemleri hızlı ve pratik bir şekilde çözüme kavuşturmaktadır. ÖSYM çağrı merkezi sayesinde sınav yeri ve saatini öğrenebilir, sınava girerken gerekli olabilecek eşyalar hakkında detaylı bilgi alabilir ve kaç soru klasik veya seçmeli sorular gibi sorularınızı da yöneltebilirsiniz.

Kendi başınıza çözüm üretemediğiniz ve aklınıza takılan bütün problemleriniz ile ilgili ÖSYM çağrı merkezi sizlere hizmet verecektir. ÖSYM çağrı merkezinden veya öğrenci hizmetlerinden destek almanız yaşadığınız sorunları çözüme kavuşturabilmeniz adına en hızlı çözümleri sizlere sunar.

ÖSYM iletişim ve çağrı merkezi: 444 67 96

ÖSYM Müşteri Hizmetlerine Direk Bağlanma

ÖSYM sosyal medya kanallarında da aktiftir. Ancak sosyal medya kanalları üzerinden sizlere detaylı destek sunulmamaktadır. ÖSYM’nin sosyal medya sayfaları güncel bilgiler ve haberler içeren içeriklere sahiptir.

Sosyal medya hesaplarını takibe aldığınız zaman ÖSYM ile ilgili olabilecek farklı konularda güncel bilgilere erişebilmeniz mümkündür. Günün her anında kontrol edebileceğiniz ve sürekli olarak güncellenen bu hesaplar yetkili kişiler tarafından resmi bilgiler ışığında güncellenmektedir. ÖSYM müşteri hizmetlerine direk bağlanma için 444 67 96 numarasını tuşlayabileceğiniz gibi dilerseniz bu kanallar üzerinden de destek alabilirsiniz.

ÖSYM’nin resmi iletişim formunu doldurabilir ya da e-mail adresi üzerinden de sorunlarınız ile ilgili sizlere geri dönüş yapılmasını sağlayabilirsiniz. Türkiye’nin en önemli kurumları arasında bulunan ÖSYM, kayıtlı olan öğrencilere hızlı bir şekilde hizmet vermektedir. ÖSYM itiraz ve diğer yazışmalar için Üniversiteler Mahallesi İhsan Doğramacı Bulvarı No: 1 06800 Bilkent / Ankara adresini de kullanabilirsiniz.

ÖSYM İletişim E-Posta Adresi ve Sosyal Medya Adresleri

ÖSYM Twitter

ÖSYM Instagram

ÖSYM e-mail adresi: iletisim@osym.gov.tr

Çağrı merkezini puanlayın!