29 Temmuz 2020 tarihinde güncellendi.

Türkiye İş Kurumu (İŞKUR) iletişim adresleri ve çağrı merkezi telefon numarası üzerinden müşteri temsilcileri ile iletişim kurarak sorunlarınıza çözüm bulabilirsiniz. Türkiye’de kamu istihdam hizmetlerine ilişkin olan ilk yasal düzenleme 1936 tarihli 3008 sayılı İş Kanunudur.

İŞKUR, iş ve işçi bulma amacını güden bir kurumdur. İşgücü piyasasının istihdam aşamalarında aktif bir şekilde rol oynayan bu kurum işsizliğin önlenebilmesi için doğru tedbirleri almakla görevlidir. İstihdamın geliştirilmesi, korunması ve yaygınlaştırılması için ise çeşitli girişimlerde bulunmaktadır. İşsizlik Sigortası hizmetleri de İŞKUR tarafından yürütülür.

İşsizliği önlemek, işgücü piyasasına istihdam sağlamak, istihdamı geliştirmek, korumak ve yaygınlaştırmak gibi görevler de İŞKUR’un görevleri arasında yer almaktadır. Tarihi bir kurum olan İŞKUR’un eski adı İş ve İşçi Bulma Kurumu (İİBK) olarak bilinmektedir. İİBK 21 Ocak 1946 tarihinde 4837 sayılı kanun ile kurulmuştur. Temel amacı ise kamu istihdam hizmetlerini vermektir. 1960’lı yıllarda Almanya gibi sanayileşmiş ülkeler personel ihtiyaçlarını yabancı işçilerle karşılama yolunu seçmiştir. İİBK ise bu dönemde yurtdışına giden işçilere aracılık etmeye başlamıştır.

1973 yılında petrol krizinden sonra sanayileşmiş ülkelerde işsizlik sorunu başlamıştır. İİBK bu dönemde yurtdışına işçi göndermeye odaklanmıştır. Gelişen işgücü piyasasına ayak uyduramayan ve kendisini yenilemeyen İİBK yerine İŞKUR gelmiştir. 4 Ekim 2000 tarihli 617 Sayılı Kanun Hükmündeki Kararname (KHK) ile İİBK kapatılmıştır.

Mevzu bahis kanun iş ve işçi bulma aracılığı ile çalışan özel büroların yasaklanmasını ve hizmetin kamu tekelinde yapılmasını sağlamıştır. Bu süreçte İŞKUR ön plana çıkmıştır. Resmi kurumların son döneme dijital dönüşüm politikaları kapsamında vatandaşlara online iletişim kanalları üzerinden de hizmet vermeye başlaması büyük kolaylıkları da beraberinde getirmektedir.

İŞKUR iletişim adresi üzerinden anında kurum ile iletişim kurarak sorunlarınızı veya görüşlerinizi yetkili kişiler ile paylaşabilirsiniz. Vatandaşlar için sunulan temel iletişim seçenekleri online ve doğrudan iletişim kanallarında incelenebilir. Sorunlarınızın daha hızlı bir şekilde çözüme kavuşabilmesi için bağlı olduğunuz yerel şube ile iletişime geçtiğiniz zaman hızlı bir şekilde çözüme ulaşabilirsiniz.

İŞKUR Müşteri Hizmetleri İletişim

İŞKUR çağrı merkezi bağlantısını kurduktan sonra kısa sürede sorunlarınızı kurum ile paylaşabilirsiniz. Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı tarafından bünyesinde faaliyette bulunan kurumun bütün vatandaşlar için çağrı merkezi iletişim numaraları, online iletişim kanalları ve destek hatları üzerinden hizmet sunmaktadır. Kurum ile ilgili yaşadığınız bütün sorunları söz konusu iletişim kanalları üzerinden doğrudan paylaşarak kısa sürede önerilere ulaşabilirsiniz.

İŞKUR Çağrı Merkezi Numarası

İŞKUR müşteri hizmetleri yaşadığınız kurum ile ilgili olan sorunlarda sizlere destek vermek için aktif bir şekilde kullanılmaktadır. Bunun dışında kurumun resmi internet sitesinde bulunan İŞKUR iletişim formu sayesinde de yetkili kişilere ulaşabilmeniz mümkündür. Kişisel bilgi alanını ve mesaj kısmını doğru ve eksiksiz şekilde doldurduğunuz zaman online iletişim formu üzerinden de sorunlarınızı firma ile paylaşmaya başlayabilirsiniz. Bunun için 444 75 87 numarasını tuşlayabilir Genel Müdürlük için 0312 216 30 00 veya 0312 216 30 01 numarasını tuşlayabilirsiniz. İŞKUR müşteri hizmetlerine direk bağlanma için il plaka kodunu tuşlayabilirsiniz.

İŞKUR iletişim ve çağrı merkezi: 444 75 87

İŞKUR Müşteri Hizmetlerine Direk Bağlanma

İŞKUR çağrı merkezi üzerinden müşteri temsilcileri ile görüşmek isterseniz hafta içi 08:00 ile 17:00 saatleri arasında aramalarınızı gerçekleştirebilirsiniz. Çalışma saatleri dışında işlem yapmak isterseniz online kanalları veya alternatif iletişim kanallarını tercih edebilirsiniz. İŞKUR şikayet hattı üzerinden bütün işlemlerinizi kolay bir şekilde gerçekleştirebilirsiniz.

İŞKUR İletişim E-Posta Adresi ve Sosyal Medya Adresleri

İŞKUR Facebook

İŞKUR Twitter

İŞKUR Instagram

İŞKUR e-mail adresi: ankaracalismaveiskurumu@hs01.kep.tr