5 Kasım 2021 tarihinde güncellendi.

CARREFOUR Müşteri Hizmetleri Telefon Numarası: 4441000

Türkiye’nin en büyük marka zincirlerinden biri olarak kayıtlarda olan CarrefourSA, bugün 12 bin 225 market ve 321 binin üzerinde çalışanıyla beraber 30 ülkede hizmet veren Carrefour Grubunun marketleri bünyesindedir. Fransa’da ilk marketinin açılışı 1963 yılında başlayarak Türkiye’de ise 1993 yılında İçerenköy’de açılışı yapılarak Hipermarket konseptiyle insanların ilk tanıştığı market olan Carrefour, sonrasında geniş bir hitap kitlesi yaratabilmek adına pek çok yerde de şubeleşmiş, market şubelerini çoğaltmıştır.

Sabancı Holding ile birleşmesi ise 1996 yılında gerçekleşen Carrefour Grubu, CarrefourSA ismiyle ilk marketini Adana’da açarak bu birleşmenin doğuşunu başlatmıştır. En iyi şekilde müşterilerine market hizmetleri ve süreçleri hakkında destek sağlayan CarrefourSA, 2014 yılında ne lazımsa mottosu ile birlikte doğrudan insanların ihtiyacı olan pek çok ürünü de satmaya başladı. Bugün CarreforSA olarak hem internetten alışveriş yapabilir hem de güvenle market alışverişleriniz ide tamamlayabilirsiniz. Tüm olası noktalarda da Carrefour müşteri hizmetleri ile telefonda görüşebilir, telefon desteğiyle online siparişlerinizle ilgili konularda da bilgi sahibi olabilirsiniz.

Alışveriş siteleri müşteri hizmetlerine bağlanma

CarrefourSA Online Market Alışverişi Nasıl Yapılır?

Carrefour Çağrı Merkezi İletişim Müşteri Hizmetleri Telefon Numarası : 444 10 00

CarrefourSA bugün on binlerce ürün yelpazesiyle beraber birçok kategoride ürünlerini sıralıyor ve insanların güvenle alışveriş yapabilecekleri e-ticaret ortamını da sizlere sunuyor. Doğru Harca Doğru Kazan kampanyalarıyla, sepetini doldurduğun kadar kazan indirimleriyle beraber pek çok ihtiyacınız olan market ürünlerini anında sipariş verebiliyor ve 24 saat içinde kapınıza ulaşmasını sağlayabiliyorsunuz.

Güvenle yapacağınız alışveriş süreçlerinizde de Carrefour iletişim numarası ile sipariş esnasında yaşadığınız sorunlarla ilgili olarak online market üzerinden e-ticaret faaliyetlerinizi büyük bir atılım ile birlikte gerçekleştirebilirsiniz. Bununla beraber market konseptlerini büyüterek fiziksel marketlerinin de hem sayısını arttıran hem de güven veren bir marka olarak faaliyetlerini de sürdürmektedir.

Alışveriş siteleri müşteri hizmetlerine bağlanma

CarrefourSA Katalog Sayfası Nerede?

Her markette olduğu gibi CarrefourSA’nın da her hafta ve aylık çıkan katalogları bulunmaktadır. Bunun için dilediğiniz her zaman https://www.carrefoursa.com/kataloglar adresi üzerinden katalogların güncel hallerini bulabilir, istediğiniz şekilde de bilgi sahibi olabilirsiniz.

CARREFOUR Müşteri İletişim Formu

Herhangi bir şikâyetiniz olduğunda ya da memnuniyetsizliğiniz olduğunda dilediğiniz her zaman siz de CarrefourSA yetkililerine aşağıdaki bilgiler dahilinde ulaşabilirsiniz. İletişim kanallarıyla beraber genel olarak istediğiniz her zaman ulaşabilirsiniz.

CARREFOUR İstek, Şikâyet ve Öneri Bildirim Formu: https://www.carrefoursa.com/sizidinliyoruz

CARREFOUR E–Posta Adresi ve Sosyal Medya Adresleri

Herhangi bir soru, sorun ya da benzer konuda merak ettiklerinizi sormak için aşağıdaki e-mail adresini kullanabilirsiniz. Her zaman CarrefourSA’nın bu Bilgi e-mail adresini kullanarak iletişimde kalabilirsiniz. Ek olarak günlük veya haftalık fırsat ürünlerinden yararlanmak için de dilediğiniz her zaman sosyal medya üzerinden de takipte olup marketin tüm indirimlerini kaçırmadan siz de takipçisi olabilirsiniz.

Eposta Adresi: bilgi@carrefoursa.com

CARREFOUR Facebook

CARREFOUR Twitter

CARREFOUR İnstagram

Çağrı merkezini puanlayın!