Ziraat bankası müşteri hizmetlerine direk bağlanma

10 Kasım 2020 tarihinde güncellendi.

Ziraat Bankası Müşteri Hizmetleri Numarası: 444 00 00

Ziraat Bankası Türkiye’nin en eski köklü kuruluşlarından ve en fazla çalışanı bulunan kurumlardan bir tanesidir. Sizlere müşteri hizmetlerine  kısa yollarını girerek direk bağlanma olanaklarını sunmaktayız. Bu yöntem ile dakikalarca telefonda beklemeyeceksiniz. Anında çağrı merkezine ulaşarak istediğiniz işlemi sıkılıp, beklemeden yapabilirsiniz.

Müşteri hizmetleri telefon numarasını bilmeyenler için alt kısımda yazdığım talimatları tek tek girerek bekleme yapmadan hemen işinizi rahat bir şekilde gerçekleştirebilirsiniz.

Ziraat Müşteri hizmetleri direk bağlanma

Ziraat bankası müşteri hizmetlerine bağlanma:

444 00 00” numarasını arayın.

Direk beklemeden TC kimlik numaranızı girin.

Sırasıyla 2 ve 1 rakamlarını tuşlayın.

Sonra kredi kartı şifrenizi giriniz.

En son olarak  sıfır tuşlayarak ziraat bankası müşteri temsilcisine direk bağlanmış olursunuz.

Ziraat Müşteri Hizmetleri

Ziraat Müşteri Hizmetlerine bağlanmanın diğer yolu ise, ziraat bankasının kendi internet sitesinden bireysel işlemlere tıklayıp online işlemlere giriş yapmak ve buradan öğreneceğiniz size özel atanmış olan müşteri temsilcisi ile görüşmektir. Bunun için, https://bireysel.ziraatbank.com.tr/Transactions/Login/FirstLogin.aspx?ReturnUrl=%2f adresine tıklamanız yeterlidir.  Böylelikle ziraat bankası müşteri hizmetleri telefon numarasını aramadan da müşteri temsilcisi ile kolaylıkla iletişime geçebilirsiniz. 


Ziraat bankası müşteri hizmetlerine direk bağlanma” için 7 yorum

  1. Problem şifremi öğrencem zaten. Oğlumda kartım var ünv. Okuyo şifre yanlış girmiş. Yeni şifre aşcam ama tabii alamıyorum…. Şifre aşnalıyım. Bankaya gidemiyorum. İşim çok. Tel. Bankacılığından zaten alamıyoeuz. Müşt temsikcisinw bağlanmam için kart şifresi gir diyo yok ki☺☺☺☺☺zaten tel. Bankacılığı arama sebebim şifre almak

  2. Bankanızdaki bankamatikten para çekim işlemi veya yatırma işlemi yaptığımda GSM telf. mesaj neden gelmiyor

  3. Müşteri hizmetleri için direkt bir numara yok. Yok 2 yi tuslayin. Yok 3 ü tuslayin. Işimi görmem için direkt müşteri hizmetleriyle birebir görüşmek gerekiyor. Kart şifresi soruyor. Kartım yokki şifresi olsun. Bu kadar saçmalık olmaz. Kartı olmayan müşteri hizmetleri ile iletişime gecemiyor. Çok sacmalamissiniz ziraat bankası. Yakışmamış.

  4. hayatımda bu kadar kötü bir telefon bankacılığı sistemi görmedim. Açıkça diyorsunuz ki işinizi telefonla çözmek istemiyoruz illa şubeye gelmeniz lazım. ogs için başka banka kartımdan otomatik ödeme talimatım var. kartım yenilendi son kullanma tarihi değiştiği için otomatik çekim yapmıyor. kartı güncellemeye çalışıyorum ancak ulaşmak ne mümkün. derhal iptal edeceğim saçma sapan bankacılık

  5. selamlar kolay gelsin almanyanin nürnberg sehrinden yaziyorum ve bir türlü müsteri hizmetlerinde gercek bir kisiyle konusamadim ya bilgisayar yada mesgul yada hic acmiyorlar derdimi bir türlü anlatamadim mümkün olursa beni arayin ziraat bankasi benim icin önemli bir konu vardi .numaram sizde var ama gene vereyim arayin,0049 177 980 12 75 bekliyorum.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir