YEDAŞ Çağrı Merkezi Direk Bağlanma

Direk Bağlanma siteleri müşteri hizmetlerine bağlanma

6 Mart 2020 tarihinde güncellendi.

YEDAŞ (Yeşilırmak Elektrik Dağıtım A.Ş.) 2010 yılında özelleştirilmiştir. Özelleştirilmeden sonra Çalık Enerji’ye devredilen YEDAŞ’ın ismi özelleştirmeden sonra Çalık YEDAŞ olarak adlandırılmaya başlamıştır. Ordu, Samsun, Amasya, Çorum ve Sinop illerine elektrik dağıtımı ve satışı YEDAŞ tarafından yapılmaktadır.

YEDAŞ’ın toplamda 1 milyon 470 bini aşkın abonesi olduğu bilinmektedir. Türkiye geneline %3’lük bir kesime elektrik dağıtımı ve satışı yapmaktadır. YEDAŞ’a ulaşabileceğiniz üç haneli bir ihbar ve çağrı merkezi yer almaktadır. YEDAŞ’ın WhatsApp ile ulaşabileceğiniz bir telefon numarası yoktur.

186 numarasını tuşlayarak 7 gün 24 saat boyunca YEDAŞ ile iletişime geçebilirsiniz. YEDAŞ ile ilgili bütün istek, görüş, öneri, şikayet ve arıza bildirimleri için aynı numarayı kullanabilirsiniz. 186 numarasını tuşladığınız zaman o günün yoğunluğuna göre kısa bir süre içerisinde müşteri temsilcileri ile görüşmeye başlayabilirsiniz.


YEDAŞ Çağrı Merkezi Direk Bağlanma” için bir yorum

  1. YEDAŞ’ın sürekli yüksek ve yanlış faturalardan göndermesinden bıktık artık. Çağrı merkezini de bu konu ile ilgili aradığınız zaman size kesinlikle yardımcı olmuyorlar. Çağrı merkezi sistemlerini değiştirmeleri lazım.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir