30 Ocak 2021 tarihinde güncellendi.

Toplu konut İdaresinin bir kısaltması olan TOKİ, sosyal konut üretimi alanında varlığını sürdürmektedir.

Türkiye’nin nüfus artışı epey süratli iken şahıs başına düşen gelirin azlığı ile  konut sahibi olmak ülkemizde epey zorludur. , bu yüzden 1984 senesinde sosyal devlet ilkesinin bir gereği olarak TOKİ dönemin cumhurbaşkanı olan Turgut Özal’ın destekleri ve izni ile açılmıştır.

 

TOKİ  Müşteri Hizmetleri Telefon Numarası , Çağrı Merkezi İletişim bilgileri alttaki gibidir.

Direk beklemeden müşteri temsilcisi ile görüşebilirsiniz.

0(312) 565 20 00

TOKİ Faks Numarası alttaki gibidir.

0(312) 266 77 48

TOKİ Adres

Bilkent Plaza B1 Blok 06800
Bilkent – Çankaya / ANKARA

Başbakanlığa bağlı olan Toki , o dönem faaliyetlerini sürdürse de daha sonra ilgi azalmış ve faaliyetleri durma noktasına gelmiştir , daha sonra başbakanlığın desteği ile dar gelirliyi ev sahibi yapma yolunda büyük adımlar atmış neredeyse her ilde büyük projelerde dar gelirliyi düşük bütçe ve aylık ödeme kolaylıkları ile ev sahibi yapmıştır ve yapmaya devam etmektedir.

 

Cüzi bir peşinat veya kura için katılım payı veren dar gelirli daha önce hiç ev sahibi olmama gibi bir şart aranmaktadır.

 

Durumu Olmayan Nerelerde Ev Sahibi Oluyor 

 

Toki’nin il veya ilçe bazlı projelerinden gerekli altyapı yer imar sorunu çözüldükten sonra katılım ve proje başlıyor , gerekli katılım ücretinin ödenmesi ve kura sonucuna kadar bir ödeme yapılmıyor , akabinde kazanmanız durumunda ev size teslim edilene kadar da bir ödeme yapmıyorsunuz.

 

Toki’nin geliri eski zamanlardaki gibi bir kaynak aktarımı ile gerçekleşmemektedir , şu anki yapı olarak gerek farklı iştiraklerle ortaklıklar , gerek satış ve kira gelirleri , gerek katılım payları toplama süresi ve sonuçlanana kadar alınan paraların faiz gelirleri ile ciddi bir işletme haline gelmiştir , devletten bu anlamda ekstra bir katılım payı almamaktadır.

 

Toki’nin aslında görevi  ;dar gelirli ve nüfusun yoğun olduğu yerlerde yüksek binalı evler yapıp barınma ihtiyacını en ucuz şekilde karşılamaktadır , bu yüzden çok cüzi kar marjları ile hizmet verip bir banka yada kendi bünyesinde faiz veren işletmelerin yaptığı gibi bundan çok yüksek karlar sağlamamaktadır , Türkiye’nin bir çok yerininde yaptığı projeler genel olarak şehir dışında veya arsa’nın belediye veya il ilçe’ye ait olduğu yerlerde bu arsaları alıp imara açmaktadır , burada yardım edilecek olan kesim dar gelirli olduğu için bir rant olarak bakılmamaktadır.

 

Toki’ye ait iletişim veya çağrı merkezi numarası bulunmaktadır , toki’ye direk bağlanma seçeneği ile dilediğiniz konuda proje hakkında bilgi alabilirsiniz.

Çağrı merkezini puanlayın!