30 Ocak 2021 tarihinde güncellendi.

Türkiye’nin köklü finans kurumları arasında yer alan Türk Ekonomi Bankası (TEB) bankacılık hizmetlerine 1927 yılında başlamıştır. Kurulduğu ilk günden beri sürekli olarak hizmet kalitesini artıran ve şube ağını genişleten TEB, ürün ve hizmet çeşitliliği ile dikkat çekmektedir. 10 Şubat 2005 tarihinde varlık yönetiminde dünyanın 7., Avrupa bölgesinin 1. bankası olmuştur. TEB 74 ülkede faaliyet gösteren BNP Paribas ile stratejik ortaklık anlaşması da imzalamıştır.

TEB, BNP Paribas ile yapılan stratejik ortaklıktan sonra kurumsal, ticari ve özel bankacılık alanlarındaki uzmanlığını bireysel bankacılık, işletme bankacılığı ve KOBİ alanlarına da taşıyan TEB, Türkiye’nin en güvenilen bankaları arasında yer almaktadır.

Türkiye Ekonomi Bankası ya da kısa adıyla TEB bankası en iyi bankalar arasında yerini almaktadır. TEB bankası ile bir çoğumuz hemen hemen kredi kartınız ile bankaya gitmeden evden yapmak istemektedir. Fakat ne yazık ki bir çoğumuz müşteri temsilcisine hemen ulaşamamaktan yakınmaktadır.

TEB müşteri hizmetlerine direk bağlanmasını bilmediğimiz için genellikle bazen bütün menüleri dinlemek zoruda kalmaktır. Fakat sizlere yazdığım kısa kod tuşlamaları sayesinde bekleme yapmadan ve hangi banka işleminizi yapmak istediğiniz de direk tuşlara basarak müşteri hizmetleri ile hemen işleminizi gerçekleştirebilirsiniz.

TEB müşteri hizmetlerine bağlanma:

İlk önce ” 0850 200 06 66″ arayın.

Direk beklemeden hemen müşteri hizmetlerine bağlanma için sırasıyla “3-1-1 tuşlayın.

Diğer işlemleriniz için;

  • kayıp çalıntı ve şüpheli işlemler için “0” tuşlayın.
  • kredi kartı işlemleri için “1” tuşlayın.
  • bankacılık işlemleri için “2” tuşlayın.
  • yatırım işlemleri için “3” tuşlayın.
  • şifre işlemleri, güvenlik ayarları ve internet şubesi destek hattı için “4” tuşlayın.
  • krediler için “5” tuşlayın.
  • ürün ve hizmetlerimiz hakkında bilgi almak için “6” tuşlayın.
  • müşteri olmayan ya da kart numarasını bilmeyen müşteriler için “*” tuşlayın.
Çağrı merkezini puanlayın!