Takasbank Müşteri Hizmetlerine Direk Bağlanma

Türkiye’deki menkul kıymetlerin alım satım işlemlerinin takası 1986 ve 1988 yıllarını kapsayan dönemde aracısız olarak işlem tarafları arasında yapılıyordu. 1988 ve 1992 döneminde ise İMKB bünyesindeki müdürlük tarafından sunulan hizmetler 1992 yılından sonra İMKB üyelerinin ortaklığı ile kurulan İMKB Takas ve Saklama A.Ş.’ye devredilmiştir.

Bankanın en büyük ortakları arasında yer alan İstanbul Menkul Kıymetler Borsası’nın (İMKB) unvanının Borsa İstanbul A.Ş. (BİAŞ) olarak değişimine paralel olarak Takasbank unvanı da 11 Nisan 2013 tarihinden olarak gelmiştir. Borsada gerçekleştirilecek işlemlerin nakit ve kıymet takası, Borsa’da alım satımın yapıldığı işlem gününü izleyen ikinci işgünü İMKB Takas ve Saklama Bankası A.Ş. (Takasbank) nezdinde yapılmaktadır.

Takasbank menkul kıymetlerin alım satımdan takas işlemleri ile günümüze kadar başarılı bir şekilde işlerini gerçekleştiren bir bankadır. Takasbank şubeleri 1 adet sadece Şişli’de bulunmaktadır. Yapacağınız banka işlemleri için Takasbank müşteri hizmetleri 7/24 saat online olarak çalışmaktadır.

Takasbank müşteri temsilcisi telefon numarasını direk bağlanmayı bilmeyenler için 2 kısa adımda sizlere aşağıda sunduğum basit açıklama ile hemen bağlanıp işlemlerinizi gerçekleştirebilirsiniz.

Takasbank çağrı merkezi telefon numarası:

Telefonunuzdan “444 74 74” arayın.

Daha sonra direk “0” tuşuna basarak hemen müşteri hizmetlerinden işlemlerinizi yapabilirsiniz.


Takasbank Müşteri Hizmetlerine Direk Bağlanma” için bir yorum

  1. Takasbank müşteri hizmetlerinden pek memnun değilim. Şubede yapılabilecek işlemlerin büyük bir çoğunluğu bu çağrı merkezi üzerinden çok fazla zaman alıyor. Müşteri temsilcileri konu ile bilgili ama yine de çağrı merkezinin yavaş çalıştığını düşünüyorum. Umarım ileride daha hızlı bir şekilde hizmet verirler.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir