Starbucks çağrı merkezi telefon numarası

31 Mayıs 2020 tarihinde güncellendi.

Kahve denildiği zaman ilk akla gelen markalar arasında yer alan Starbucks, 1971 yılında Seattle’da kurulmuştur. Yiyecek ve içecek sektöründeki hayatına 1971 yılında başlayan Starbucks, daha sonra kısa bir süre içerisinde mağazalar zinciri haline gelmiştir. Dünya çapında hizmet sunan Starbucks, Türkiye’deki insanların da sık sık tercih ettiği kahve markaları arasında yer almaktadır.

Zengin kahve çeşitleri ve lezzetli yiyecekleri ile tercih sebebi olan Starbucks, müşterilerine sıradan bir kahveden daha fazlasını sunmaktadır. Toplam 65 ülkede 21.000’den fazla mağazasıyla hizmet sunan Starbucks, müşteri memnuniyeti odaklı çalışmalarına devam etmektedir.

Starbucks çağrı merkezi telefon numarası 444’lü  ve mail adresi bulunmaktadır. Bu iletişim bilgilerinden irtibata geçerek Starbucks’la ilgili istek, öneri ve şikayetlerinizi iletebilirsiniz.

Starbucks Çağrı Merkezi İletişim Müşteri Hizmetleri Telefon Numarası

Starbucks Müşteri Hizmetleri Telefon Numarası : 444 47 49

Starbucks E-mail Adresi : [email protected]

Starbucks Merkez Şubesi

  • Adres : Saray Mah. Site Yolu Sok. Anel Plaza No: 5/4 Zemin Kat Ümraniye/İstanbul
  • Telefon : 0216 999 72 00

Starbucks çağrı merkezi telefon numarası” için bir yorum

  1. Starbucks çağrı merkezinden hiç memnun değilim. Çok yavaş çalışıyor ve müşteri temsilcileri konu ile pek bilgi sahibi değil gibi. Şubelerinden aldığım hizmet kalitesinden son derece memnun olmama rağmen çağrı merkezinden pek memnun değilim. Umarım çağrı merkezi hizmetlerini de şubeleri kadar iyi bir şekilde vermeye başlarlar.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir