KOSGEB Çağrı Merkezi Direk Bağlanma

Direk Bağlanma siteleri müşteri hizmetlerine bağlanma

4 Ağustos 2018 tarihinde güncellendi.

KOSGEB 1990 yılında Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı tarafından kurulmuştur. Ankara merkezli olan KOSGEB, özel bütçeye sahip bir kuruluştur. KOSGEB, küçük ve orta derecede olarak nitelendirilen işletmelerin rekabet güçlerinin arttırılması, ekonomideki rol ve etkinliklerinin de arttırılması amacı ile kurulmuştur.

Kurulduğu yıldan 2009 yılına kadar yalnızca üretim ve imalat alanında destek veren KOSGEB, 2009 yılında çıkan kanun ile birlikte hizmet ve ticaret alanında da hizmet vermeye başlamıştır. Kobi, proje destek programı, tematik proje destek programı gibi farklı alanlarda hizmet veren KOSGEB, endüstriyel uygulama destek programı da sunmaktadır.

444’lü çağrı merkezi iletişim telefon numarası bulunan KOSGEB çağrı merkezine 7 gün 24 saat boyunca ulaşabilirsiniz. Bireysel girişimcilerin de yararlanabileceği çağrı merkezi aracılığı ile dileyen herkes detaylı bilgiye sahip olabilirler. 444 15 67 numarasını tuşlayarak sizler de KOSGEB ile iletişime geçebilirsiniz.


KOSGEB Çağrı Merkezi Direk Bağlanma” için bir yorum

  1. Çağrı merkezine bağlanmak çok zor ya böyle büyük bir kurumun çağrı merkezi neden bu kadar karışık menüler kullanır anlamadım. Bir kredi ile ilgili aklımıza takılan sorun vardı hiç birini çözemedik..

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir