İşbankası Müşteri Hizmetleri Direk Bağlan

Tüm bankaların çağrı merkezlerinde yaşanan aynı sorunlar teknolojinin gelişmesi ile en aza inse de bunu sıfıra indirecek bir teknoloji henüz geliştirilmedi , her bankanın hizmette sınır yoktur anlayışı ile bir bakış açısı olsa da çağrı merkezlerine direk bağlanma veya müşteri temsilcisine direk bağlanma hele de iş bankası gibi Türkiye’nin en köklü bankasında bir hayli zorlaşıyor.

Çok aceleniz var ve bankaya hemen bağlanmak istiyorsunuz , klasik müzik dinlemek istemiyorsunuz veya sizi hiç ilgilendirmeyen anonsları es geçmek istiyorsunuz , evet bunun için yapabileceğiniz bir yol var alttaki adımları takip edip sizde en kısa sürede çile çekmeden müşteri temsilcisine direk bağlanma imkanı bulacaksınız.

444 0 375 / 0212 707 04 14 numaralı İş Bankası Çağrı Merkezi üzerinden 7 gün 24 saat ulaşabilirsiniz.

Ülkemizde çok fazla kullanıcıya sahip olan firma İş Bankası çağrı merkezi ve müşteri hizmetleri temsilcisine direk bağlanma için en kısa yolu sizinle paylaşacağız

Bunun için en kısa yol ilk olarak İş Bankası çağrı merkezi numarası olan 0850 724  07 24  numarasını arayarak santralden çıkan kısa anonsu dinlemek olacaktır, ardından müşterisi olup olmadığınızı sorguladığı bir tuşlama yapacaksınız.

Müşterisi iseniz veya değilseniz bile alttaki kısa yolu takip etmenizi öneririm, daha sonra sırası ile  ‘5’  ‘9’  ‘5’  ‘2’   tuşlayarak İş Bankası Çağrı merkezi, müşteri hizmetleri temsilcisine direk bağlanabilirsiniz.

Bağlandıktan sonra tüm işlemlerinizi telefon ile halledebilir vakitten tasarruf sağlayabilirsiniz.

Bu işlem oldukça basit olup denenmiştir.


İşbankası Müşteri Hizmetleri Direk Bağlan” için 3 yorum

  1. ben nevzat öçalan neşehir ili hacıbektaş ilçesinde ikamet etmekteyim.14 agustos 2020 tarihinde ilçemiz işbankası 11492 nollu bankamatikte para yatırmak için şifre ile giriş yaptım , para yatırma işlemi tuşuna bastığım halde işlemim başarısız oldu. bunun üzerine işlem yapan memura 100 tl yatırttım. 10tl sini yenide aldım. 90 tl yatırdım. bunun karşılığı iki dekont aldım. işlemleri bitirp eve döndüğümde kontrol amacı ile ınternet kontrolünde saat 16,43 itibariyle 100tl para çekme işlemleri gözükmektedir, saat 20,50 itibari iş bankası 08507240724 nolu telefonla müşteri hizmetlerini aradım, yapılan hatanın tarafınızca düzeltilmesi arz ederim,

    1. merhabalar nevzat bey, bankamatikte yapılan yanlış işlem bir kaç gün sonra bankamatikteki para sayıldığında otomatik olarak düzelecektir. bir kaç gün sonra hesabınızı yeniden kontrol edip buraya yazar mısınız?

  2. Bankanızın 20 yıllık müterisiyim eylül 2020 hesap eksterisine yansıttığınız 87 TL yılık ücretinin alınmamasını rica ediyorum.Bankanıza üç adet otomatik fatura bildirmeme rağmen ( elektrik,telefon,doğal gaz) yıllık ücretin alınması beni derinden üzmekte,lütfen iade etmenizi rica ederim.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir