HSBC Müşteri Temsilcisine Direk Bağlanma

31 Mayıs 2020 tarihinde güncellendi.

The Hongkong and Shanghai Banking Corporatio (HSBC) İngiltere merkezli ünlü bir bankadır. Türkiye’deki faaliyetlerine 1990 yılında başlayan HSBC bankasının merkezi İstanbul’da yer almaktadır. Ülkemizde pek çok kişi tarafından severek kullanılan bankalar arasındaki HSBC, bireysel ve kurumsal bankacılık hizmetleriyle dikkat çekmektedir.

Kredi kartı, mortgage, kredi, sigorta, bireysel emeklilik, işletme sermayesi, yatırım ve risk yönetimi gibi pek çok farklı alanda hizmet veren HSBC, kampanyaları ve müşteri odaklı çalışma politikaları ile dikkat çekmektedir.

Türkiye’nin binlerce müşterisine sahip HSBC bankası ile direk olarak müşteri temsilcisine kısa yoldan hemen bağlanabilirsiniz. Çoğu kişinin bilmediği bu kısa kodlamalar ile her türlü banka işlemlerinizi tuşları kodlayarak zaman kaybetmeden yapabilirsiniz. Sadece yapmanız gereken aşağıdaki yazdığım kod tuşlamalarını eksiksiz olarak girmeniz yeterlidir.

HSBC müşteri temsilcisine direk bağlanma:

İlk önce “444 0 111” telefonunuzdan arayın.

Sırasıyla “1-8-4” numaralarını tuşlayın.

Bekleme yapmadan müşteri temsilcisinden direk işlemlerinizi gerçekleştirebilirsiniz….


HSBC Müşteri Temsilcisine Direk Bağlanma” için bir yorum

  1. HSBC hizmetlerinden çok memnunum ama çağrı merkezine bağlandığınız zaman müşteri temsilcileriyle görüşmek biraz zaman alabiliyor. Menüler arasında dolaşmak biraz zorlayıcı doğrudan operatöre bağlanma seçeneğini bulabilmek de çok zor olabiliyor. Yine de banka hizmetlerinden fazlasıyla memnun olduğumu söyleyebilirim.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir