Habib Bank Çağrı Merkezine Direk Bağlanma

31 Mayıs 2020 tarihinde güncellendi.

Pakistan’da 1947 yılında kurulan ilk ticari banka Habib Bank (HBL) şube ağını genişleterek zaman içerisinde 1600 şube ve 1700 ATM üzerinden hizmet sunmaktadır. Pakistan’ın en büyük özel bankası sıfatını almaya hak kazanan HBL Bank 29 ayrı ülkede şube, bağlı şirket veya temsilcilik faaliyetlerini sürdürmektedir.

Ana faaliyet alanları arasında bireysel ve kurumsal bankacılık hizmetleri olan Habib Bank, Pakistan’ın en büyük kurumsal kredi portföyüne ve aktif yatırım bankacılığı hizmeti birimine sahiptir. Habib Bank, şehir ve kırsal alanlarda KOBİ ve tarım bankacılığı hizmetlerini de sunmaktadır.

Türkiye’de sayılı bankalardan biri olan Habib bank İstanbul’da Şişli de 1 şubesi bulunmaktadır. 7 gün 24 saat çalışan şişli habib bank müşteri temsilcisi hemen arayarak işlemlerinizi yaptırabilirsiniz.

Habib bank müşteri hizmetlerine bağlanmayı bilmeyenler için aşağıda yazdığım kısa tuşlamalar ile hemen müşteri hizmetlerinden işlemlerinizi yapabilirsiniz.

Habib bank müşteri hizmetlerine direk bağlanma:

  • Direk “0212 246 02 20” arayın.
  • Daha sonra “0” rakamına tuşlayarak direk sizi müşteri temsilcisine aktaracaktır.

Habib bank Şişli adresi:

  • Abide-i Hürriyet cad. geçit sok. NO: 6/A Şişli İstanbul

Habib Bank Çağrı Merkezine Direk Bağlanma” için bir yorum

  1. Şubeye giderek halledebileceğiniz neredeyse her işlemi çağrı merkezi üzerinden halledebiliyorsunuz. Bankanın çağrı merkezindeki tek sorun ise hatların biraz geç düşmesi. Yoğunluktan dolayı bu durumun yaşandığını söylüyorlar. Umarım ilerleyen zamanlarda çağrı merkezlerindeki yoğunluğu azaltabilecek girişimlerde bulunurlar.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir