30 Ocak 2021 tarihinde güncellendi.

Günümüzde milyonlarca android telefon kullanıcıları bulunmaktadır. Android kullanıcıları genellikle Google player ( Google Market) üzerinden ürün satın almaktadır. Kullanıcılar satın aldıkları ürün hakkında bir sorun yaşadıklarında Google Player Çağrı merkezi üzerinden destek istemektedirler.

Google Player üzerinden aldığımız ürünlerin günümüzde müşteri temsilcisi yoktur. Ondan dolayı aldığınız ürün ile ilgili iletişim destek için aşağıdaki adımları izlemeniz gerekledir.

Google Play müşteri hizmetleri için bir telefon numarası maalesef bulunmamaktadır. Google Play iletişim için Google e-posta adreslerini kullanabilir, yardım sayfasına göz atabilirsiniz.

Öncelikle Google Player yardım sayfasına giriş yapınız:

https://support.google.com/googleplay/#contact=1&ctx=gcp&topic=3364260

Destek sayfası üzerinden, hangi konularla ilgili destek istiyorsanız bakabilirsiniz.

Google Play’i Kullanmaya başlama: Bölümünden yeni kullanıcılar için genel kılavuzlar vardır.

Google Play’i Kullanma: Bölümünden Uygulama ön sipariş hakkında bilgi edinebilir, Film, oyun gibi uygulamaların ön siparişleri hakkında bilgi edinebilirsiniz. Genellikle bu bölümden Google player uygulamaları hakkında bilgi verilmekte ve ebeveynler için yok gösterilmektedir.

Satın alma ve indirme: Bu bölüm üzerinden ödeme yöntemlerini öğrenebilir, Google player üzerindeki hediye kartları ve promosyon kodları hakkında destek alabilirsiniz.

İndirdiğiniz oyun veya uygulamaların içerisindeki belli seviyeleri satın almanız için size yol gösterilmektedir.

Geri ödeme ve iadeler: Bu bölümde ise paranızı geri almak için veya yanlışlıkla çekilen ödemeler için destek alabilir, müşteri temsilcilerine mail atabilirsiniz. Kaç gün içinde geri iade hakkınız olduğu da bu bölüm içerisinde belirttirmektedir.

Sorun giderme: Bu bölümde ise uygulamalar ile ilgili yaşadığınız sorunlar ile ilgili bilgi edinebilirsiniz.

Çağrı merkezini puanlayın!