15 Şubat 2024 tarihinde güncellendi.

Gmail de bazı durumlarda maillerin silinmesi söz konusu olabilmektedir. Silinen e-postaları geri almak için ise uygulanabilecek olan çeşitli yöntemler bulunmaktadır. Kullanıcı tarafından yanlışlıkla veya bilerek silinen maillerin çöp kutusunda 30 gün boyunca tutulduğunu söylemek mümkündür. Silinen e-postaların kurtarılabilmesi için 30 gün içerisinde müdahale edilmesi gerekmektedir.

Geri Dönüşüm Kutusu

Kullanıcıların bazı durumlarda Gmail de bulunan e-postalarını silmesi ve sonrasında tekrar geri getirmek istemesi söz konusu olabilmektedir. Silinen mailleri geri alma için kullanıcıların uygulayabileceği bir takım yöntemler bulunmaktadır. Verilere gmail çöp kutusu seçeneğini kullanarak 30 gün süre içerisinde ulaşım sağlanması mümkün olmaktadır.

İlk olarak Gmail’de silinen e-postaları geri getirmek için Gmail hesabına giriş yapılması gerekmektedir. Ardından kullanıcıların sol menüde yer alan gmail çöp kutusu seçeneğini bulması gerekmektedir. Silinen ve geri yüklenmek istenen e-posta bulunarak üzerine sağ tıklanması gerekir. Ardından gelen kutusuna taşı seçeneğine basarak silinen e-postaların geri alınması mümkün olmaktadır.

Tarif edilen adımların takip edilmesi halinde silinen e-postaların geri alınabilmesi sağlanmaktadır. Silinen mailler ilk olarak tamamen silinmemekte ve geri dönüşüm kutusunda belirli bir süreyle saklanmaya devam etmektedir.

Bu süre içerisinde kullanıcıların kolay bir şekilde silinen dosyaları tekrar geri yüklemeleri kolay bir şekilde gerçekleştirilmektedir. Geri dönüşüm kutusu aynı zamanda çöp kutusu olarak da bilinmekte olan bir dosyayı ifade etmektedir. Önemli maillerin e-posta güvenliği açısından yedeklenmesinde de fayda vardır.

Çöp Kutusundan Mailleri Kurtarma

Gmail kullanıcıları tarafından silinen mailler ilk olarak çöp kutusu adı verilen klasöre gönderilmektedir. Çöp kutusu içerisinde silinen veriler 30 gün süreyle saklanmaya devam edilmektedir. 30 gün içerisinde silinen e-postaların geri yüklenmesi için çöp kutusundan geri yükleme işlemi gerçekleştirilebilmektedir. Kullanıcılar tarafından yanlışlıkla silinen e-postalar geri getirilebilmektedir.

Gmail hesabından silinen e-postaların geri alınması için ilk olarak kullanıcıların Gmail hesabına giriş yapması gerekmektedir. Hesaba giriş yapılmasının ardından çöp kutusu klasörüne girilmelidir. Klasöre girdikten sonra silinen mail bulunarak üzerine sağ tıklanır. Bu şekilde ise silinen mail dosyasının geri yüklenmesi mümkün olmaktadır.

Çöp kutusunda silinen veriler 30 gün süreyle saklanmaktadır. 30 günün sonunda ise iletiler kalıcı olarak silinmektedir. Çöp kutusunda bulunan maillerin geri yüklendiğini kontrol edebilmek için ise gelen kutusunu kontrol edebilirsiniz. Çöp kutusundan geri yüklenen e posta iletileri tekrar gelen kutusuna yüklenmektedir.

Kullanıcı tarafından geri yüklenemeyecek olan bazı verilerde bulunmaktadır. Kullanıcının çöp kutusunda bulunan veriler, silinmiş e posta taslakları, silinmiş etiketler veya iç içe yerleştirilmiş etiket düzeni, spam klasöründen silinen ileti dizileri, 25 günden daha uzun süre önce kalıcı olarak silinen veriler geri yüklenemeyecek olan veriler arasında yer almaktadır.

Kalıcı Olarak Silinmiş Mailleri Kurtarma

Kullanıcının Gmail hesabında yer alan maillerin kalıcı olarak silinmesi durumunda mailleri kurtarmak için çeşitli yöntemler bulunmaktadır. Kalıcı olarak silinen mailleri kurtarmak isteyen kişilerin sildiği iletiler 30 gün süreyle çöp kutusunda tutulmaktadır.

30 günlük sürenin sonunda iletiler hesabınızdan kalıcı olarak silinmekte ve kurtarılması mümkün olmamaktadır. Bu nedenle Gmail hesabınsan silinen mailleri geri yüklemek isteyen kişilerin ilk 30 gün içerisinde müdahale etmesi gerekmektedir.

30 günün geçmesinin ardından silinen e-postaların geri yüklenebilmesi için yönetici konsolunun kullanılması gerekmektedir. Yönetici konsolu aracılığı ile silinen maillerin geri yüklenebilmesi için ise kullanıcıların 25 günü daha bulunmaktadır. Ek olarak verilmekte olan 25 günün ardından mailler yönetici konsolundan da kalıcı olarak silinmektedir ve yöneticiler tarafından da geri yüklenmesi mümkün olmamaktadır.

Google Aps kasası kullanılması durumunda ise 25 günden daha eski verilere de ulaşım sağlanması mümkün olabilmektedir. Bu durumda verilerin doğrudan Gmail hesabına yüklenmesi mümkün olmamaktadır. Ancak silinen verileri kurtarmak için hala seçenekler bulunmaktadır.

Gmail Destek İle İletişime Geçme

Silinen verilere çöp kutusundan ulaşılmaması durumunda Gmail destek ekibi ile iletişime geçerek destek almayı tercih edebilirsiniz. Gmail hesabınızda herhangi bir sorun yaşanması durumunda Gmail destek ile iletişime geçilmesi gerekmektedir.

İlk olarak Gmail yardım merkezi sayfasını ziyaret ederek sorunlarınızın çözümü için cevap arayabilirsiniz. Açılan bu sayfada sorulan popüler konular ve silinen verilerin geri kurtarılmasıyla ilgili çeşitli konularda yardım bulabilirsiniz.

Gmail canlı sohbet desteği sayfasını kullanarak da canlı sohbet yoluyla destek almayı tercih edebilirsiniz. Bu şekilde silinen mailleri geri yüklemek hakkında gerekli bilgileri almanız mümkün olmaktadır. Gmail destek ekibiyle iletişime geçmek için tercih edebileceğiniz yöntemler arasında yer almaktadır.

Yardım için gmail destek ekibi ile iletişime geçilmesi fayda sağlamaktadır. İletiler silinmeden önce e-posta yedekleme yöntemlerini kullanarak veri kaybı oluşmasının önüne geçebilirsiniz.

Önleme

Çöp kutunuzda bulunan mailleri kontrol etmeniz ve çöp kutusunda bulunan iletileri kurtarmanız mümkün olabilmektedir. Önemli maillerinizin silinmesinin ve kaybolmasının önüne geçebilmek için öncesinde verilerinizi yedeklemeyi de tercih edebilirsiniz.

Gmail de bulunan verilerin indirilmesi ve dışa aktarılabilmesi gerçekleştirilebilmektedir. Hesabınızda bulunan mailler için gmail mail kurtarma yöntemleri ile henüz silinmemiş olan e-postaları indirerek yedekleyebilirsiniz.

Okul veya iş hesabı kullanılması durumunda ise bazı verilerin indirilmesi mümkün olmayabilir. İndirilebilen verilerin yedeklenmesi sonrasında oluşabilecek istenmeyen silinme durumlarının önlenmesinde etkili olmaktadır. Direk Bağlanma firması ile iletişime geçerek silinen maillerin geri getirilmesiyle ilgili gerekli desteği alabilirsiniz. Oluşabilecek veri kaybı önleme yöntemlerinin değerlendirilmesi gerekmektedir.

Gelen kutusunda yer almasını istemediğiniz e postaları yanlışlıkla silmenin önüne geçebilmek için arşivlemeyi de tercih edebilirsiniz. Arşive attığınız e posta iletileri hesabınızdan silinmemektedir. İstediğiniz zaman tekrar gelen kutusuna döndürmeniz mümkün olmaktadır.

Gmail Yedekleme ve Arşivleme

Önemli Gmail verilerinin silinmesini ve kaybolmasını önlemek için yedekleme işleminin yapılması oldukça önemlidir. Hesabınızda bulunan e postaları arşivlemek için uygulanabilecek olan bir takım yöntemler bulunmaktadır.

Hesabınızda bulunan e postaları silmeden temizlemek istemeniz durumunda arşivleyerek saklamayı tercih edebilirsiniz. Arşivlenen e postalar Tüm Postalar başlığı altında yer almaktadır. Uygulanacak olan gmail arşivleme teknikleri ile verilerinizi koruma altına alabilirsiniz.

Herhangi bir mail arşivlendiğinde iletinin bir kullanıcı tarafından yanıtlanması halinde tekrar gelen kutusuna dönmesi mümkün olmaktadır. Bir e posta iletisini arşivlemek için ilk olarak Gmail hesabına giriş yapılması gerekmektedir. Hemen ardından imleci iletinin üzerine getirmek gerekmektedir.

Sağ tarafa tıklandığı zaman çıkan seçenekler içerisinden Arşivle seçeneğine tıklanmalıdır. Bu şekilde iletinin arşive alınması mümkün olmaktadır. Kısayol tuşlarının aktif olması durumunda e-postayı arşivlemek için e tuşuna basılması da yeterli olmaktadır. Kullanıcıların gmail yedekleme çözümleri için kullandığı farklı yöntemler bulunmaktadır.

Arşivlenen e postalar hesabınızdan silinmemektedir. Bu iletilere istediğiniz her zaman ulaşım sağlamanız mümkün olmaktadır. Gmail de arama yapılırken getirilen sonuçlar arasında arşivlenmiş iletiler de yer almaktadır. Tüm postalar etiketi her ileti için eklenmektedir. Arşivlenen bir iletinin bulunması için tüm postaları tıklayabilirsiniz.

Arşivlenen e postaların gelen kutusuna geri taşınması da mümkün olmaktadır. İlk olarak gmail arşivleme teknikleri için Gmail hesabına giriş yapılır. Ardından arşivlenen ileti bulunur. İletinin yanındaki kutu işaretlenir ve üst tarafta gelen kutusuna taşı seçeneği işaretlenir. E postaların kalıcı olarak silinmemesi için çöp kutusunda sadece 30 gün boyunca tutulduğunun unutulmaması gerekmektedir.

Çağrı merkezini puanlayın!