Türkiye’de bulunan havalimanlarının kontrolü ve işletilme DHMİ’ye aktarılmıştır. Kamu iktisadi teşebbüsü olarak faaliyetlerini sürdüren DHMİ 1993 yılından beri hizmet vermektedir. DHMİ’nin görevleri sivil havacılık ile ilgilidir. Havalimanlarındaki düzen ve gökyüzündeki uçuşların düzeninden DHMİ sorumludur.

DHMİ’nin görevleri arasında hava trafik kontrolü, hava taşımacılığı ve ilgili sistemler yer almaktadır. Teknik ve hayati konular arasında yer alan havacılık işlemlerine gerekli özenin gösterilmesini sağlayan DHMİ yaşanabilecek istenmeyen vakaların engellenebilmesini de sağlamaktadır.

Türkiye yer aldığı konum itibariyle kritik bir öneme sahiptir. Bu sebeple, hava trafiği bir hayli yoğun olabilmektedir. Yoğunluğun kontrolü ise DHMİ’nin görevleri arasındadır. Sadece ulusal değil aynı zamanda uluslararası uçuşlarda da DHMİ farklı görevler üstlenmektedir.

DHMİ, aynı zamanda anlık acil durumlar ile ilgili de bilgiler vererek istatistikler sunmaktadır. Böylelikle DHMİ sayesinde hangi havalimanının ne kadar yoğun olduğu gibi detaylar da net bir şekilde ortaya çıkabilmektedir. DHMİ’nin iletişim numaraları da bulunmaktadır. DHMİ’nin çağrı merkezine bağlanarak yaşadığınız sorunlar hakkında görüşmeler yapabilir, istek, soru, görüş, öneri ve şikayetlerinizi müşteri temsilcilerine iletebilirsiniz.

DHMİ çağrı merkezine bağlanmak isterseniz 444 34 64 numarasını tuşlayabilir DHMİ genel müdürlüğüne bağlanmak için ise 0312 204 20 00 numarasını tuşlayabilirsiniz.

Çağrı merkezini puanlayın!