CepteTEB Çağrı Merkezi Direk Bağlanma

Direk Bağlanma siteleri müşteri hizmetlerine bağlanma

2 Nisan 2020 tarihinde güncellendi.

CepteTEB, Türkiye Ekonomi Bankası (TEB) öncülüğünde kurulmuş bir dijital bankacılık hizmeti ürünüdür. 7 gün 24 saat boyunca ulaşabileceğiniz çağrı merkezleri de mevcuttur. CepteTEB çağrı merkezi sizlere sesli yanıt sistemi ile cevap verir. Bütün bankalarda yer alan sesli yanıt özelliğini kullanmak istemeyen kişiler ise çağrı merkezine bağlanacağı zaman doğrudan müşteri temsilcisine bağlanmayı da tercih edebilirler.

CepteTEB’e ulaşmak isterseniz Facebook ve Twitter sayfaları aracılığı ile de iletişim kurabilirsiniz. İnternet sitelerinde yer alan iletişim formunu doldurduğunuz zaman da CepteTEB müşteri hizmetleri ile iletişime geçebilirsiniz. İstek, soru, öneri ve görüşlerinizi belirtebileceğiniz 0850 222 09 29 numarasını tuşlayarak günün her anında CepteTEB hizmetleri ile ilgili yardım ve detaylı bilgi de alabilirsiniz.


CepteTEB Çağrı Merkezi Direk Bağlanma” için bir yorum

  1. CepteTEB’in çağrı merkezi çok hızlı çalışıyor. Yeni ve güncel kampanyalar için belirttikleri adımı takip ettikten sonra müşteri hizmetlerine hemen bağlanabildim. Ancak yeni başvurular için galiba en iyi seçenek yine şubeye gitmek.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir