Bimcell Müşteri Hizmetleri Telefon Numarası Direk Bağlanma

31 Mayıs 2020 tarihinde güncellendi.

1995’de kurulmuş olan Türkiye pazarında büyük bir paya sahip süpermarketler zinciri Bim, toptan fiyatına tekli satış yapmakta olan firma her kesime hitap ediyor. Satışını gerçekleştirdiği ürünleri uygun fiyatla müşterilerine sunuyor. Abone sayısını her geçen gün artıran BİMCELL geleceğe yönelik yatırımlar yapmayı da sürdürüyor.

2012 yılında Türk Telekom ile yaptığı anlaşma neticesinde BİMCell ismiyle operatör markasını kurmuştur. BİMCell’li olabilmek veya hattınızı taşıtma işlemleri için en yakın BİM mağazasını ziyaret edebilirsiniz.

BİM, marketlerinde uyguladığı en uygun fiyattan hizmet verme politikası aynı şekilde BİMCell içinde geçerli. Marketler arasında kurulmuş olan ilk operatör firmasıdır. Fiyat ve hizmetlerinden dolayı birçok kişinin tercih ettiği BİM, aynı şekilde BİMCell operatörüne de yoğun ilgiye maruz kaldı. 2015 yılında 1 Milyon aboneye ulaştığı bildirilmişti.

BİMCell’in müşterilerinin desteği için oluşturduğu çağrı merkezi 444’lü numara üzerinden hizmet vermektedir. Bu numaradan tüm soru, sorun ve görüşlerinizi bildirebilirsiniz. Ayrıca fatura bilgilerinizi de öğrenebilir işlem yapabilirsiniz.

BİMCell Müşteri Hizmetleri İletişim Telefon Numarası Direk Bağlanma:

444 45 51


Bimcell Müşteri Hizmetleri Telefon Numarası Direk Bağlanma” için 9 yorum

  1. 13 Mart 2020 Tarihinden diğer tel numarama. 25 TL yükledim.Yüklendigine dair mesaj geldi , ama kontur yüklenmedi.Müşteri hizmetlerini aradim ulaşamadım.Bu konuda yardimci olursanız sevinirim.

  2. 30 tl yükledim.29 tl 5Gb intrnet her yöne 700dk yüklemesi için bize 2Gb internet he yöne dost 2Gb yüküyorsunuz yazık 14 tl hesapta para var ..Devlete ödenen vergi alın 14 lirada size bayram sadakam olsun bimceel açıkça sahtekarlık desenize bu işe üç hattım var hangi hat olursa olsun değiştircem ..bu ay sooon size

  3. Bilgisayarı araya koymadan konuşacak kimse yokmu. Bimcell den hat alamıyorum. Devletin kabul ettiği nüfus cüzdanını kabul etmiyorlar.

  4. Kendi üzerime aldığım hat bilgilerim guncellenmiyor ne kadar ilgisizler defalarca gittim yarın güncellenir dedi ve gönderdiler müşteri hizmetleri işlemlerini yapamamaktayim bilgilerim doğrultulmadigi için lütfen duyarlı olalım biraz

  5. Bir yıldır dost paket kullanıyorum yine öyle yaptım 45 TL yatırdım paketi güncellettim öyle bir saçmaladılarki 2 GB internet yüklamişler müşteri hizmetleri yaptığı hatayı düzeltemiyor başka baş vuracak mercide yok genel merkez telefonunu gizliyor neden gizliyorsunuz siz gayrimeşru bir kurummusunuz

  6. BİM marketinden 25 lira kontör yüklediğim halde kontörüm yenilenmedi ve internetim gelmedi gereğinin yapılmasını rica ediyorum.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir