Vodafone Müşteri Hizmetlerine Direk Bağlanma

Direk Bağlanma siteleri müşteri hizmetlerine bağlanma

Vodafone, 2006 yılından beri ülkemizde telekomünikasyon hizmetleri veren bir markadır. Telsim’e TMSF tarafından el konulduktan sonra 2005 yılında yapılan açık arttırma sonrasında Telsim, Vodafone tarafından satın alınmıştır. Değişim sürecinde ise Telsim’in ismi Vodafone olarak değişmiştir. Süreç tamamlandıktan sonra ise marka ismi Vodafone Türkiye olarak değiştirilmiştir.

Vodafone Türkiye markası ülkemizin en büyük 2. telekomünikasyon şirketidir. 21 milyon abonesi olan Vodafone Türkiye’nin ülkemizde 5 binden fazla çalışanı ve 1300 cep merkezi bulunmaktadır. Vodafone Türkiye markasının aynı zamanda 3 haneli çağrı merkezi numarası da bulunmaktadır. Diğer operatörlerden ve sabit hatlardan da iletişime geçebileceğiniz farklı numaralar da yer almaktadır.

İhtiyaç duyabileceğiniz her türlü konuda detaylı bir şekilde destek alabileceğiniz müşteri hizmetleri numaralarına günün her anında erişebilirsiniz. Vodafone abonesiyseniz 542 numarasını tuşlayabilir veya Vodafone abonesi değilseniz 0542 542 00 00 numaralı telefona ulaşabilirsiniz. Ana menüye eriştikten sonra sırası ile 1-3-5 numaralarını tuşlayarak Vodafone müşteri hizmetlerine doğrudan bağlanabilirsiniz.

Kendi başınıza çözemediğiniz tüm sorunlar için destek alabileceğiniz Vodafone çağrı merkezi, müşterilerine her zaman daha kaliteli hizmet sunmak isteyen Vodafone tarafından büyük bir titizlikle yönetilmektedir. Çağrı merkezi aracılığıyla istek, soru, görüş, öneri ve şikayetlerinizi de müşteri temsilcilerine iletebilirsiniz.


Vodafone Müşteri Hizmetlerine Direk Bağlanma” için bir yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir