Türkiye Finans Katılım Bankası Çağrı Merkezi Direk Bağlanma

Direk Bağlanma siteleri müşteri hizmetlerine bağlanma

Türkiye Finans Katılım Bankası, 2005 yılının Aralık ayında Anadolu Finans ve Family Finans ortaklığı sayesinde kurulmuştur. Türkiye Finans Katılım Bankası katılım bankacılığı sektöründe başarılı çalışmalara imza atmaktadır. Banka, 2008 yılına gelindiğinde NCB tarafından satın alınmıştır. Katılım bankacılığı denildiği zaman akla gelen ve öncü kuruluşlardan olan Türkiye Finans Katılım Bankası’nın müşteri kitlesi her gün genişlemeye devam etmektedir.

Türkiye Finans Katılım Bankası’na ait olan toplam 285 şube ve 530’u aşkın ATM bulunmaktadır. Banka bireysel ve kurumsal olarak müşterilerine kaliteli hizmet sunmaktadır. Türkiye Finans Katılım Bankası’nın 444 2 444 ve 0850 222 22 44 olmak üzere iki ayrı çağrı merkezi bulunmaktadır. Çağrı merkezine ulaşarak kayıp-çalıntı bildirimi yapabilir ve bankacılık işlemlerinizi gerçekleştirebilirsiniz. İstek, soru, görüş, öneri ve şikayetlerinizi de aynı numaralar üzerinden bildirebilirsiniz.


Türkiye Finans Katılım Bankası Çağrı Merkezi Direk Bağlanma” için bir yorum

  1. Bu bankanın çağrı merkezi kayıp çalıntı bildirimi dışında bir işe yaramıyor gibi. Kredi kartı ekstresi için aramıştım kendilerini internet şubesine yönlendirdiler. Bütün sorular için sürekli bu yönlendirmeyi yapmaları hoş değil.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir