Samsung Müşteri Hizmetlerine Direk Bağlanma

Direk Bağlanma siteleri müşteri hizmetlerine bağlanma

1938 yılında Güney Kore’de kurulan Samsung, tek bir şirketten oluşmamaktadır. Farklı şirketlerin bir araya gelmesinden oluşan Samsung, Korece bir kelime olan “hanja” kelimesinden gelmektedir. Korece üç yıldız anlamına gelen “hanja” güçlü, sınırsız ve büyük anlamlarını da taşımaktadır.

Kurulduğu ilk günden beri sürekli olarak büyümeye devam eden Samsung ilk olarak 1970’li yıllarda sanayi endüstrisine yönelmiştir. 1990’lı yıllarda Kore dışında da tanınmaya başlanmış olan Samsung, Asya ülkelerinin 1997 yılında yaşadığı krizden hasar almadan kurtulabilmiştir. Otomotiv sektöründen çıkış yapan Samsung elektronik alanına ağırlık verdikten sonra dünyanın en iyi markaları arasına girmiştir.

Elektronik denildiği zaman ilk akla gelen markalardan olan Samsung, akıllı telefon sektörünün gelişmesi ile birlikte en fazla tercih edilen akıllı telefon markaları arasına da girmeyi başarmıştır. Dünya genelinde 370.000 kişiye iş imkanı sağlayan Samsung akıllı telefon, televizyon, çamaşır makinesi, tablet gibi pek çok farklı kategoride ürün sunmaktadır.

Samsung müşterilerine aynı zamanda çağrı merkezi ile de hizmet sunmaktadır. Sabah 08:00 ile 20:00 arasında hizmet veren Samsung çağrı merkezini arayarak yaşadığınız sorunları, isteklerinizi ve şikayetlerinizi iletebilirsiniz. 444 77 11 numarasından ulaşabileceğiniz Samsung çağrı merkezi günün yoğunluğuna göre kısa bir süre içerisinde aramalarınıza cevap vermektedir.


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir