Rossmann Çağrı Merkezi Direk Bağlanma

Direk Bağlanma siteleri müşteri hizmetlerine bağlanma

Almanya’da kurulan Rossmann markası 2009 yılında Türkiye pazarına açılmıştır. Kozmetik alışveriş mağaza zinciri olarak da nitelendirilen Rossmann, geniş ürün yelpazesi ile kısa süre içerisinde milyonlarca kişinin tercih ettiği markalar arasına girmeyi başarmıştır. Cilt ve vücut bakımı, ağız ve diş bakımı, saç bakımı ve bebek bakımı gibi ürünleri sunan marka aynı zamanda sağlık ve hijyen ürünleri, ev temizliği, kırtasiye ve oyuncak gibi ürünlere de kendi bünyesinde yer vermektedir.

Kendine özgü mağazacılık anlayışı ile hızlı bir şekilde büyümeyi başaran Rossmann, müşteri memnuniyeti odaklı çalışmaları sayesinde kısa süre içerisinde pek çok kişinin dikkatini çekmiştir. Türkiye’nin farklı illerindeki şubeleri ile müşterilerine hizmet veren Rossmann’ın çağrı merkezi hizmeti de bulunmaktadır.

Rossmann çağrı merkezine ulaşmak isterseniz Pazartesi – Cuma günleri saat 09:00 ile 17:00 arası 0212 465 64 63 numarasını tuşlayabilirsiniz. Ayrıca Rossmann çağrı merkezine bağlanmak için 0212 465 64 60 numarasını da tuşlayabilirsiniz. İki ayrı çağrı merkezi numarası ile hizmet veren Rossmann’ın çağrı merkezini arayarak istek, soru, şikayet ve önerilerinizi müşteri temsilcilerine iletebilirsiniz. Rossmann’ın internet mağazasından satın aldığınız ürünler hakkındaki sorularınızı ve siparişlerinizin detaylarını da çağrı merkezi üzerinden öğrenebilirsiniz.


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir