Migros Çağrı Merkezi Direk Bağlanma

Direk Bağlanma siteleri müşteri hizmetlerine bağlanma

1954 yılında İstanbul Belediyesi tarafından açılmasına karar verilen İsveç markası Migros, uygun fiyatlı ürünleri ile dikkat çekmektedir. 1995 yılında Koç ailesinin himayesine geçen Migros, modern market zincirlerinin açılmasına öncülük eden marketler arasındadır.

Gıda, deterjan, unlu mamuller, şarküteri, temizlik malzemeleri, dondurulmuş gıda, kırtasiye, zuccaciye, elektronik, kitap ve tekstil reyonları bulunan Migros, teknolojiye ayak uydurarak Migros Money Card ile müşterilerine özel indirimler ve kampanyalar düzenlemektedir.

2000’li yılların başında sanal alışverişi Türkiye’ye getiren ve ilk online alışveriş fırsatını ülkemize sunan Migros, pek çok farklı ilke imza atmış bir markadır. Müşteri memnuniyeti odaklı olarak çalışan Migros farklı ihtiyaçlarınıza karşılık verebilecek bir markadır.

444 10 44 numarası üzerinden ulaşabileceğiniz Migros yetkililerine soru, görüş, istek, öneri ve şikayetlerinizi bildirebilirsiniz. Aynı telefon numarası üzerinden Migros ürünleri ile ilgili veya alışverişleriniz ile ilgili de bilgi alabilirsiniz.


Migros Çağrı Merkezi Direk Bağlanma” için 2 yorum

  1. Mrh
    Annem izmir ve bazende didimde yaşıyor. 78 yaşında. İnternetten alışverişi bi türlü öğretemedik. Telefonla alışveriş yapabileceği bir numaranız varmı. Saygılar dr ünal egeli

  2. Migros siparişleriyle ilgili sürekli çağrı merkezini kullanıyorum. Bugüne kadar hangi siparişimle ilgili sorun yaşadıysam bana yardımcı oldular. Hızlı hizmetleri için de teşekkürler…

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir