9 Şubat 1969 yılında Alparslan Türkeş tarafından kurulan siyasi parti MHP, Türk milliyetçiliğini savunan bir partidir. Türk ve İslam ülküsünü savunan ve özellikle milliyetçiliği benimseyen bir parti olma özelliğine sahip olan MHP, aşırı sağcıdır. Türkeş, partinin destekçileri tarafından lider anlamında olan “Başbuğ” ismiyle anılmaktadır.

Partinin ilk dönemlerdeki adı Cumhuriyetçi Köylü Millet Partisi’dir. 1969 yılında Adana’da düzenlenen bir kongrede Milliyetçi Hareket Partisi adını alan MHP, kongrede partinin sembolü olan “Üç Hilal” sembolünün de kullanılmasına karar verilmiştir.

Kısaca MHP olarak adlandırılan partinin ülkü ocakları da mevcuttur. Partinin gençlik kolları da ülkü ocaklarıdır. MHP’nin kırmızı daire içerisinde üç beyaz hilal sembolü vardır. Günümüzde MHP, Cumhur İttifakı içerisinde bulunmaktadır. Türkiye Büyük Millet Meclisi’nde MHP’nin 50 adet milletvekili bulunmaktadır.

Milliyetçi Hareket Partisi’nin genel başkanları sırasıyla Alparslan Türkeş, Muhittin Çolak, Yıldırım Tuğrul Türkeş ve Devlet Bahçeli olmuştur. MHP’nin genel merkez binası Ankara’nın Balgat ilçesinde bulunmaktadır. MHP aynı zamanda iki ayrı çağrı merkezi numarasına sahiptir. 444 66 47 ve 0312 472 55 55 numaraları üzerinden çağrı merkezine ulaşabilirsiniz. Bu numaralar aracılığıyla Milliyetçi Hareket Partisi ile iletişime geçebilirsiniz.

Çağrı merkezini puanlayın!