BİM Müşteri Hizmetlerine Direk Bağlanma

Direk Bağlanma siteleri müşteri hizmetlerine bağlanma

1995 yılında kurulan BİM (Birleşik Mağazalar A.Ş.) faaliyetlerine 21 adet mağaza ile başlamıştır. Her geçen gün hızlı bir şekilde büyümeye devam eden BİM, Türkiye’nin en büyük perakende marketler zinciridir. Son yıllarda mağaza sayısını artıran ve her hafta hazırlanan indirimler ile dikkat çeken BİM, milyonlarca kişiye hitap etmeyi başaran bir markadır.

BİM aynı zamanda dünya çapında da hizmet sunan bir markadır. Türkiye’de 5700’ü aşkın şubesi bulunan BİM’in Fas’ta 329, Mısır’da ise 215 şubesi bulunmaktadır. Toplam çalışan personel sayısı 37 bini aşan BİM’in Türk Telekom ile yaptığı anlaşması ile birlikte Türk Telekom’un altyapısını kullanan özel bir mobil operatör hizmeti de bulunmaktadır. BİMCELL adı verilen bu hizmet BİM’in genel satış politikaları ile aynı kalitededir.

Hayatınızın her alanında ihtiyaç duyabileceğiniz farklı kategorilerdeki ürünlere kendi bünyesinde yer veren BİM, kurulduğu ilk günden beri uygun fiyatlı ürünleri ile dikkat çekmeye başlamış bir markadır. BİM aynı zamanda çağrı merkezi hizmeti de sunmaktadır. BİM’in çağrı merkezine ulaşmak isterseniz 0850 254 44 44 numarasını tuşlayabilirsiniz. Bim çağrı merkezi aracılığı ile müşteri hizmetlerine bağlanarak istek, soru, görüş, öneri ve şikayetlerinizi yetkili kişilere iletebilirsiniz.


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir