Akbank Müşteri Hizmetlerine Direk Bağlanma

Direk Bağlanma siteleri müşteri hizmetlerine bağlanma

1948 yılında ticaret bankası olarak kurulan Akbank, Adana’da kurulmuştur. Bankanın kuruluş amacı ise bu bölgede aktif bir şekilde yer alan pamuk üreticilerine finansal destek sağlamaktır. Daha sonra Adana’da kurulan banka İstanbul’a merkez olarak geçiş yapmıştır. Bankacılık sisteminde öne çıkan özellikleri ise bireylere kredi imkanı sunmasıdır.

Türkiye’nin bütün illerine yayılan şube sayısı ve yüksek sayıdaki personelleriyle hizmet veren Akbank, dijital bankacılığı da Akbank Direkt çatısı altında toplamıştır. Pratik bir şekilde finansal sorunlara çözüm sunan Akbank, pek çok bankanın aksine hizmet kalitesi ve müşteri çevresiyle mükemmel bir uyum sağlamaktadır.

Bankacılık sektöründe ilklere imza atan Akbank, kaliteli ve güvenilir bir hizmet sunmaktadır. Çağın gerisinde asla kalmayan ve teknolojinin hızından faydalanan Akbank, yeniliklerin önünü açmayı başarmıştır. Müşteri kitlesini her geçen gün geliştiren Akbank, Türkiye’nin en güvenilir bankaları arasında da yer almaktadır.

Müşterilerine daha iyi hizmet verebilmek için çağrı merkezi üzerinden de hizmet sunan Akbank’ın çağrı merkezi aracılığıyla banka ürünleri hakkında detaylı bilgi alabilir ve aklınıza takılan tüm soruları müşteri temsilcilerine sorabilirsiniz. İstek, soru, görüş, öneri ve şikayetleriniz için de 444 25 25 numarasını tuşlayabilirsiniz.


Akbank Müşteri Hizmetlerine Direk Bağlanma” için bir yorum

  1. Akbank müşteri hizmetlerinden genel olarak memnunum. Bugüne kadar çoğu problemimi çağrı merkezleri sayesinde hallettim ancak operatöre doğrudan bağlanabilmek için biraz hatta beklemek ve menüler arasında dolaşmak gerekiyor..

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir